Ctp Kaplama
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Ctp Kaplama
Ctp Kaplama

CTP kompozit (CTP) gibi bir malzemeniz var ise mükemmel bir cephe kaplama veya çatı kaplama ürününe sahipsiniz demektir.

Cam Takviyeli Polimer veya Plastik (kısace CTP) yüzlerce cam elyafı, polimer ve işlem seçeneği içerir. Bu çok yönlülük, imal edilen kompozit malzemeye daha önce kullanılan yapı malzemelerinde olmayan, onu benzersiz kılan özellikleri verir.

Diğer taraftan, belirli bir işlem için hangi elyafın, reçinenin ve işlemin en iyi olduğuna karar vermek çoğu zaman daha zordur. Cam elyaf takviyeli polimer (CTP) kaplama malzemeleri  dayanıklı ve hafif olduğundan, taş, bronz, çelik ve diğer geleneksel malzemelere göre bir çok avantajı vardır. CTP Levhaların, karmaşık şekillerde ekonomik olarak kalıplanma kabiliyeti, diğer eşsiz avantajlarını da sunar.

Bu kaplama malzemesi, tasarımcılara yüzyıllardır yaşadıkları malzeme kısıtlamalarından sonra yepyeni ve eşi görülmemiş bir özgürlük sağlamıştır. Bu nedenle modern yapı malzemelerinden biri olarak kabul edilir.

Cam Takviyeli Plastik (CTP) Kaplamanın Avantajları

Tasarımcıların yakından deneyimlediği gibi CTP, diğer tüm kaplama malzemelerine göre daha kolay ve fazla şekil alabilir. Bir binadaki her bir panelin her birinin yüzeyine istenilen doku verilebilir. Ayrıca bu panelleri birleştirilmesi ile bina cephelerinde çok çarpıcı eğimli, düz veya 3D tasarım kaplama desenleri oluşturulur. Çoğunlukla bu malzeme, hafif yapısı sebebi ile cephenin metrekare başına ağırlığını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu da mühendislik kısıtlamalar içinde olan tasarımcılar için bu malzemeyi yapının odak malzemesi haline getirir. Paneller dikey veya yatay olarak monte edilebilir ve en çok ta gizli taşıyıcı sistemleri ile birlikte kullanılırlar.

Yapı sektöründe akla gelen tüm bina yüzeylerinde kullanılırlar.

Özellikle soğutma kuleleri gibi çevre şartları ile mücadele gerektiren bir sektörün de yıldız malzemesidir. Estetik görünüşlerinin yanı sıra ısı değişimlerine, rüzgar ve korozyona üstün dayanıklılığı ile tercih sebebidirler. Termal şoklara dirençleri mükemmeldir. Darbelere, kırılmaya ve titreşimlere uzun yıllar ilk günkü gibi dayanabilirler. Yıllar sonra bile görüntü olarak ta ilk günkü gibi kalmayı başarabilirler. Eğer gerekirse de bakım için sökülüp değiştirilebilirler. Bu da CTP kompozit kaplamayı tüm cephe kaplaması gereken yüzeylerde olduğu gibi soğutma kulesi tasarımlarının da ana yapı malzemesi yapmıştır.

Levhalar, duvar kaplama malzemesi olarak ta tek başına bir set olarak kullanılabildiği gibi, alçıpan üzerine de kolayca monte edilebilir. İzolasyon malzemelerinin de araya konması ile katman katman oluşturulan bu sandviç paneller ile her türlü kalınlıkta duvar yapımı mümkündür. Oluşturulan paneller çevre şartları ile çok iyi mücadele eder. Kompozit sandviç panellerin son yüzey kaplaması olarak kullanılan yapı malzemesi ise her zaman fiber takviyeli polimerlerdir.

Çatı kaplama malzemesi olarak CTP (Cam Takviyeli Polimer )

CTP Panel ve CTP levhaların en çok tercih edildiği yapı bölümleri ise çatılardır. Düz CTP levhalar daha çok duvar kaplamaları için tercih edilse de çatı kaplamalarında da kullanılabilir. Ancak çatı kaplamalarında artık herkesin göz aşinalığı olan şekilde ise olukludur. Oluklu CTP (Cam Takviyeli Polimer ) çatı kaplama malzemesi olarak şeklinden dolayı kullanımı en yoğun çatı kaplama malzemesidir. Üzerinde ağırlık birikimini uygun oranlarda tüm yüzeye yayar. Sıvı akışını istenilen bölgelere yönlendirebilme imkanı verir. Bu özellikleri ile oluklu CTP (Cam Takviyeli Polimer ) paneller en çok tercih edilen çatı kaplama malzemeleri arasında yer alır.

İster oluklu, ister trapez, ister düz CTP ( Cam Takviyeli Polimer ) levhalar olsun, bir izolasyon malzemesinin üstünde rahatlık ile kullanılır.

CTP Çatı kaplaması olarak fiber takviyeli polimer malzemelerin, tercih edilmesinin diğer iyi bir nedeni, çok iyi oranda ışık geçirebilmesidir. Bu kompozit polimer paneller, neredeyse cam kadar ışık geçirebilir ve ışık geçirgenliği de istenilen oranda ayarlanabilir.

Bu özelliği ile binanın içine istenilen parlaklıkta ve renkte ışığın girmesi sağlanır.

CTP Sandviç paneller oluşturarak su geçirmeyen çatılar ve neme, korozyona, pasa dayanıklı duvarlar kolaylıkla yapılabilir.

Özellikle çelik konstrüksiyon malzemeleri nemden, pastan, korozyondan korumak için üst yüzey kaplaması olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

CTP Cephe kaplama levhaları, ateşe dayanıklı paneller olarak ta tercih edilip kullanılmaktadır.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın 0850 319 56 75