whatsapp

Ctp Metal Kaplama

Camelyaf Destekli Polyester Kaplama ve yalıtımları ; Yüksek mekanik değerlerine sahip, Cam Elyaf keçe ile taşıyıcı bir matriks Polyester Reçine’nin katkısıyla kimyevi tepki sağlanarak ele geçirilen üstün nitelikli kaplamadır. Termoset Plastik grubundan olan Polyester Kimyasallara karşı ve suya dayanım gerektiren yerlerde ve her türlü hava şartında bile özelliğini uzun yıllar sürdürebilen mükemmel yalıtım şeklidir.

Diğer yalıtım uygulamalarına göre apayrı bir yere sahip olan Ctp, Polyester Kaplama Makina yardımlarıyla değil, el yordamları ve çeşitli rulo ve fırçalarla uygulanmaktadır. Diğer püskürtme ve spreylere kıyasla manuel uygulama yolu sayesinde alanında kat ve kat üstünlük göstermektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan Polyester. Asit dayanımı gerektiren ortamlarda, su izolasyon kaplamalarında ve krozyona karşı dayanım istenilen yerlerde güvenle kullanılabilmekte özelliğini uzun yıllar sürdürebilmektedir.

CTP KAPLAMA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Ctp Polyester Kaplama özel reçine ve Camelyaf desteği edilerek kaplama ve yalıtım emelli tasarlanabilmektedir. Polyester muhtevanına sahip olan Ctp Kaplama, halk arasında bagalit veya fiber olarak da çağrıştırılmaktadır. Bu isimler ile mukayese etmemeli Polyester Reçinenin kimyevi ve uygulayan özelliğine bağlı olarak kaplama ve yalıtım niteliğinde kullanılabilirliği olduğunu unutmamalıdır.

Ctp Kaplama’yı son zamanlarda düz polyester ustaları bile yapabilmektedir. Burada dikkat edilmesi şart olan konu ise her polyester uygulayıcısının Ctp Kaplama yapamayacağıdır - Yapılsa bile kaplanılan taban ve ortamlarda verim ele geçirilemeyip bir müddet sonra deforme kavlama ve çatlamalara kapı aralayacağıdır. - Yüklenici firma seçiminde bu konulara Ctp Kaplama Yaptıracak kişi ve kuruluşların dikkat etmesi gerektiğini ayrı olarak belirtmek gereklidir. ( Bknz Nasıl Uygulanmaktadır. )


Ctp Metal KaplamaNE TÜR MALZEMELERDEN OLUŞMAKTADIR ?

Reçine : Ctp kaplama tekniğinde Bisfenolik ve izoftalik olarak iki sınıfa ayrılan Polyester reçine kullanılmaktadır. Örnek Vermek Gerekirse ; Asit Kaplamalarında asit ve türevleri üzerine, kimyevi dayanımı yüksek ( ..... ) seri numaralı bisfenolik polyester reçinesi seçilmektedir. ( Asit kaplamalarında dikkat edilmesi ehemmiyetli hususlardandır. ) Su kaplamalarında seçim mevzubahis ise izoftalik ve bisfenolik olarak ctp kaplama uygulaması yapılabilmektedir.

Elyaf : Zemin bölgesinin kat kalınlıklarını sağlayan cam keçedir ( Camelyafı ) . 

Kobalt Reçinen kızışmasını sağlayan yardımcı maddedir. 

Mek ( Peroxid ) Reçine’nin donmasını sağlayan temel yardımcı maddedir.

CTP KAPLAMA NASIL UYGULANMAKTADIR ?

Camelyaf Destekli Polyester açılımının kısaltması olan C.t.p. Kimyasalları sebebiyle kansorojen niteliktedir. Buna bağlı olarak uygulama yapan kişiler, çalışma ortamının iyi havalandırılması sağlanmış tekniğe uygun hale getirilmiş ortamlarda özel savunucu elbise, eldiven ve özel solunum maskeleri kullanmaktadırlar. Ctp Kaplama makina yardımlarıyla yapılmamakta tamamiyle beden gücü ile taban bölgesine uygulamaktadır.

Ctp Polyester Kaplanılacak Ortamlarda Yalıtım Evreleri 

■ Kaplamaya Uygun Reçine Seçilmesi
■ Kaplamaya Uygun Camelyaf Seçilmesi 
■ Kaplamaya Uygun Jelkot Seçilmesi 

CTP KAPLAMANIN KULLANILABİLİRLİĞİ NEDİR ?

CTP ( Cam Destekli Polyester Kaplama & yalıtım ) lar, plastik ve plastifiyan yüzeylerde pasif vaziyettedir.

Ahşap metal veya beton yüzeyler tekniğe uygun şekilde ( Bohçalama, sarma, laminasyon el yatırması ) olarak kaplama imkanları vardır. Beton yüzeylerde maksimum tutuculuğu olmaktadır, metallerde kat kalınlıkları sıhhatli ve uzman elinden işlenen yüzeylerde ise maksimum tutuculuk vermekte ve diğer yalıtım seçeneklerine göre yıldızı parlayan malzemelerdendir.. 

Kapat