Çatı Dere İzolasyonu

ÇATI GİZLİ DERE İZOLASYONU

ÇATI GİZLİ DERE İZOLASYONU

ÇATI GİZLİ DERE İZOLASYONU

Çatı gizli dereleri çatı üzerine yapan kar veya yağmur sularının akarak toplandığı ve su tahliye borularına iletildiği kenarlardaki oluk biçimli alanlardır. Gizli dereler çatılardaki suların tahliyesi açısından çok önem taşımakla birlikte hasar görmesi veya su sızıntısı olması halinde ciddi sorunlar yaratabilecek kadar da işlevsel kısımlardır. Gizli dere oluğu binanın çatı kenarlarında bulunan ve beton kısım üzerine örülen birkaç sıra tuğla ile oluşturulan oluklardır. Bu kısımlar genellikle 30 cm olarak inşa edilir.

Çatı uygulamalarında çatı gizli dereleri genellikle beton olarak uygulanmakta ve bir süre sonra dış etkilere karşı açık oldukları için hasar oluşmaya başlamaktadır. Gerekli önlemler zamanında alınmaz ve çatı gizli dere izolasyonu yapılmazsa çökme, kırılma gibi tehlike yaratan sonuçlar dahi meydana gelmektedir.

Çatı gizli dere izolasyonu için farklı türde malzemeler kullanmak mümkündür. Ancak bu tamamen çatının özelliğine ve gizli derenin yapısına bağlıdır. En uygun malzemenin seçilerek uygulanması sizi uzun yıllar gizli dere sorunundan kurtaracaktır.

Betondan yapılmış gizli dereler için farklı çözümler üretilebilir. Ancak genel olarak üç farklı uygulama tercih edilmektedir.